Catalogue » Breweries, beer and cider production equipment – the product catalogue » CSE : Cooling systems, equipment » CLC : Compact liquid coolers » CLC-4P2300 : Compact liquid chiller 2.3 kW for up to four tanks, with 4 pumps, 4 thermosensors and 5 temperature regulators
Sale!
CLC-4P2300 : Compact liquid chiller 2.3 kW for up to four tanks, with 4 pumps, 4 thermosensors and 5 temperature regulators
The CLC-4P2300 GreenLine is the compact water or glycol chiller with integrated 4 pumps, 4 thermosensors and 5 temperature regulators. This cooling unit is designed to cooling up to four beverage tanks. It can be used for cooling beer, ciders, freeze-drying wines or other beverages. Cooling power is 2300 W.
Description
CLC-4P2300 The compact glycol cooler 2300W for cooling ut to four tanksThe CLC-4P2300 GreenLine is the compact water or glycol chiller with integrated 4 pumps, 4 thermosensors and 5 temperature regulators. This cooling unit is designed to cooling up to four beverage tanks. It can be used for cooling beer, ciders, freeze-drying wines or other beverages. Cooling power is 2300 W.
This cooling unit is based on the successful design of the powerful cooler CLC-4P2300.
czech-product-001
Technical parameters :
Power of the cooling compressor ….. 2300 W
Maximal cooling capacity … 200 liters To 0°C / Tk 45°C Δt 10°C
Full time cooling capacity … 180 liters  To 0°C / Tk 45°C Δt 10°C
Ice bank capacity … 10-20 kg
Volume of the integrated glycol tank … 35 liters
Refrigerant … R290 (Green Line)
Electrical connection … 220-240V/ 50Hz
Consumption … 1380 W / 6A
Pump displacement … 12.0 m
Number of independent temperature regulators (for tanks) … 4pcs
Number of independent water pumps (for tanks) … 4pcs
Number of independent thermosensors (for tanks) … 4pcs
+ one regulation system for cooling water inside the cooler … 1pc
Length of the thermosensor cables … 4x 6 meters
4pcs of water output : JohnGuest 12.7 mm (1/2″) food hose
4pcs od water input : JohnGuest 12.7 mm (1/2″) food hose
Notice : The power parameters are valid for ambient temperature from 0 to 25°C
Cooling capacity :
Values are valid for ambient temperature max. 25°C
Water/glycol temperature -4°C 0°C +4°C
Cooling capacity 1.5 kW 1.9 kW 2.3 kW
Description – connections and main parts of the cooler
CLC-4P2300 hose connectors
CLC-4P2300 full description
  1. Pump switch (4pcs)
  2. Digital thermostat for the pump (4pcs)
  4. Power switch (on/off)
  5. Air fan
  6. Power cable (1ph 230V / 50Hz)
  7. Condenser
  8. Pump power socket (4pcs – for easy replacement of damaged pump)
  9. Cooling water outlet (4pcs of the John Guest connectors for hoses with outer diameter 12.7 mm)
  10. Cooling water inlet (4pcs of the John Guest connectors for hoses with outer diameter 12.7 mm)
  11. Pump (4pcs)
  12. Overflow draining pipe (recommended to be inserted to the waste water can)
  13. Level indicator (drain)
  14. Temperature probe (4pcs to be inserted into the sensor well in the tank to be cooled)
Control panel – four digital thermostats for displaying and setting temperatures in four tanks :
Displaying Set Temperature:
1. Short-press the SET button. The display will show the set value.
2. To return the display to the current temperature, again short-press the SET button or wait 5s.
Changing Set Temperature:
1. Hold the SET button for more than 2 s.
2. The set temperature will be displayed and the °C indicator will begin flashing.
3. The set temperature can be changed by pressing or (within 10 s).
Dimensions :
Dimensions … 420x520x930 mm
On pallette …1200x800x1100 mm
Weight … 70 kg
Recommended application :
For this application you need not any else equipment (regulation valves, controllers, sensors etc.)
How the cooler is to be connected to the tanks ?
CLC-4P2300 - Connection to the tanks
  2. Cooling media hose – input to the tank (with outer diameter 12.7 mm)
  3. Thermo sensor (inserted in the sensor well)
  4. Cooling media hose – input to the tank – return from the tank (with outer diameter 12.7 mm)
  5. The CLC-4P2300 cooling unit
See the example fermentation systema equipped with the CLC-4P2300 GreenLine cooler …
FUIC-SLP1C-4x500CCT – Fermentation & maturation self-cooled unit 4×500/625 liters … more info
Connections of the cooler with the beverage tanks
Connection the CLC-4P2300 compact cooler to the tanks
  1. Hose with diameter 12.7mm with PUR insulation : Input from the cooler to double-shell tank
  2. Double-shell tank with beverage to be cooled
  3. Temperature probe 6m
  4. Hose with diameter 12.7mm with PUR insulation : Output from the double-shell tank to the cooler
  5. CLC-4P2300 Compact Liquid Cooler 2.3 kW with 4 pumps
Additional information
Weight 70 kg
Dimensions 1200 × 800 × 1100 mm